A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság hatályon kívül helyezte a menekültügyi hivatalnak azt az elutasító határozatát, amelyet a menedékkérő szexuális irányultságára vonatkozó „pszichológiai szakvéleményre” alapozott.
TovábbA Magyar Helsinki Bizottság menedékkérőknek szóló, frissített tájékoztató anyaga a magyar menedékjogi eljárás jogi szabályozásáról alább letölthető. Elkészítését az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága támogatta.
TovábbKözös nyilatkozatban kéri számos magyar civil szervezet – így a Helsinki Bizottság is – a kormányt a menekültválság humánus kezelésére.
TovábbA Magyar Helsinki Bizottság sajtótájékoztatón ismertette a menekültügyi rendszert alapjában átformáló törvénymódosítások gyors elemzését. A rendelkezések 2015. augusztus 1-jén hatályba lépnek, ezzel a menedékkérőknek szinte lehetetlen lesz védelmet kapni Magyarországon.
TovábbPénzt és energiát nem kímélve igyekszik a kormány meggyőzni a magyar közvéleményt arról, hogy a menedékkérők mindegyike valójában "megélhetési bevándorló". Sanda szándékkal jönnek ide tömegesen. Veszélyesek az ország közbiztonságára, gazdaságára, közegészségügyi helyzetére és kultúrájára. A Magyar Helsinki Bizottság a maga szerény eszközeivel mutatja meg, mit mutatnak a tények. Róluk szólnak ezek a táblácskák.
TovábbAz Európai Unió Bírósága decemberi ítélete több tízezer palesztin menekült jogi helyzetét rendezheti megnyugtatóan. A luxembourgi bíróság a Genfi Egyezménynek igen méltányos és a Magyar Helsinki Bizottság álláspontjához közel álló értelmezését fogadta el.
TovábbAz elmúlt években, részben az információs technológia látványos fejlődésének következményeként, az országinformáció kérdése az európai menekültügy egyik legfőbb témájává vált.
TovábbAz ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) részletes útmutatást adott ki a közelmúltban a vallási ok és a meghatározott társadalmi csoport értelmezéséről. Ugyanakkor viszonylag kevés útmutatás készült (különösen magyar nyelven) a faj és a nemzetiség értelmezéséről és összefüggéseiről. Az alábbi jegyzet ezek értelmezésében kíván segítséget nyújtani.
TovábbAz ENSZ Menekültügyi Főbiztosság és a Magyar Helsinki Bizottság útmutatói
TovábbAz ENSZ Menekültügyi Főbiztosság 2004 áprilisában közzétett iránymutatása
Tovább