A nagy cáfolat: mi igaz a kormány EU-nak küldött állításaiból?
Holnap a magyar kormánynak ismét az emberi jogokat és a jogállamiságot érintő kérdésekre kell válaszolnia az EU Általános Ügyek Tanácsában. Három téma lesz napirenden: a bíróságok függetlensége, a média, illetve a tudomány szabadsága. A tagállamok képviselői a 7. cikk szerinti eljárás keretében azt vizsgálják, fennáll-e a veszélye az uniós alapértékek megsértésének Magyarországon. A kormány egy közel 160 oldalas dokumentumban foglalta össze a 7.
TÁMOGASD A JOGVÉDŐ MUNKÁNKAT!
Tartalmas, hasznos és nemes ajándékot keresel? A legjobb helyen jársz! December 2-án elindítottuk a Magyar Helsinki Bizottság Karácsonyi adománygyűjtő kampányát, hogy felhívjuk a figyelmet az emberi jogok támogatásának fontosságára.
A Magyar Helsinki Bizottság együttműködést ajánl az ombudsmannak
Az új ombudsman megválasztása óta először ülésezett az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala mellett működő Civil Konzultációs Testület. A Magyar Helsinki Bizottság e testület tagjaként hosszú évek óta konstruktívan támogatja a fogvatartottak alapjogainak védelmében folytatott ombudsmani munkát. A tegnapi ülés előtt a civil jogvédő egyesület levelet írt Kozma Ákosnak, amelyben több égető problémát is figyelmébe ajánlott.
Helsinki karácsonyi vásár – vásárolj emberi jogokat!
Idén 30 éve segítünk bajbajutott családoknak, embertársainknak, és ha szükséges, neked. Ahhoz hogy még legalább 30 évig adhassunk minél többször és minél többeknek, számítunk a Te ajándékodra is! December 2. és 24.
A polgárnak lesz rosszabb, hogy a kormánynak jobb legyen
A kormány „salátatörvénybe” csempészve és szakmai egyeztetés nélkül jelentős változtatásokat hajtana végre a bírósági rendszeren. Megteremtené annak a lehetőségét, hogy a rendes bíróságokon elbukott, politikailag kényes pereit majd a kormánytöbbség által választott alkotmánybírák tárgyalhassák újra, de a hétköznapi ügyekben is nehezebbé tenné a jogkereső polgárok számára a jogaik érvényesítését.
Hogyan néz ki a 7. cikk szerinti eljárás?
Uniós szinten, intézményesen foglalkoznak a magyar és lengyel jogállamiság problémáival. Keveset tudunk az eljárásrendről, de nincs ebben semmi csoda, mert először alkalmazzák a 7. cikket uniós tagállamokkal szemben, és fontos részletek nincsenek szabályozva.
Menekülők nyertek pert a strasbourgi bíróság Nagykamarájánál
Iliasnak és Ahmednek, a Magyar Helsinki Bizottság ügyfeleinek 5000–5000 eurós kártérítést állapított meg az Emberi Jogok Európai Bírósága. Megsértették emberi jogaikat, amikor a hatóságok nem vizsgálták meg kellő mélységben, mi történhetett volna a panaszosokkal kiutasításuk következtében. Ugyanakkor a Nagykamara nem tekintette fogvatartásnak őrizetüket.
Nagykamarai ítélet előtt: mit kell tudni a tranzitzónás strasbourgi perről?
Csütörtökön 11 órakor hirdet ítéletet az Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagykamarája az Ilias és Ahmed kontra Magyarország ügyben. A jogerős döntés pontot tesz a Magyar Helsinki Bizottság ügyfeleinek panaszára, és választ adhat arra is, hogy a tranzitzónás fogvatartás önkénye, ártatlan gyerekek és szüleik őrizete vajon összefér-e az Emberi Jogok Európai Egyezményével.
A Kúrián is veszített a kormány a Magyar Helsinki Bizottsággal szemben
A Kúria mindenben fenntartotta a Fővárosi Ítélőtábla korábbi jogerős ítéletét: a kormány 2017-es nemzeti konzultációja valótlan és jó hírnevét sértő állításokat fogalmazott meg a Magyar Helsinki Bizottságról. Az ítélet kétmillió forintos sérelemdíjra kötelezte a Miniszterelnöki Kabinetirodát. De ennél is fontosabb, hogy nem csak az MTI-nél kell közzétennie a kormány bocsánatkérését, hanem 30 napig a kormany.
Levelet írtunk a miniszternek
Az Amnesty International Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság levélben kereste meg Varga Judit igazságügyi minisztert. Ebben arra kérjük, hogy egy szakmai egyeztetés keretében mondhassuk el az aggályainkat és javaslatainkat a kormány bírósági rendszert érintő intézkedéseiről. A találkozó nagyon időszerű lenne most, hogy a kormány egy 200 oldalas salátatörvény-tervezetben megy neki ismét a bíróságok függetlenségének. A levél itt olvasható.