Jogerős: nem titkolózhat tovább a büntetés-végrehajtás
A Magyar Helsinki Bizottság jogerősen is pert nyert a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával (BVOP) szemben abban a perben, amelyet a szakutasítások nyilvánossága érdekében indított. Ezek határozzák meg a fogvatartottak életét a börtönökben. A szakutasítások 2018 áprilisáig mindenki számára hozzáférhetők voltak a BVOP honlapján, de eltüntették őket onnan. A bíróság előtt a BVOP most sem tudta megindokolni, hogy miért.
Sohasem érhet véget – Gyorselemzés a T/10747 és T/10748 sz. törvényjavaslatokról
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes május 26-án éjfél előtt benyújtotta a „veszélyhelyzet megszüntetéséről” és a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti rendelkezésekről szóló törvényjavaslatokat. A javaslatokat úgy harangozták be, hogy csattanós választ fognak adni azoknak a megalapozatlan félelmeire, akik a rendeleti kormányzás veszélyeire figyelmeztettek, ám valójában egyáltalán nem alkalmasak e félelmek eloszlatására.
Három strasbourgi pert is nyert a Magyar Helsinki Bizottság
Az Emberi Jogok Európai Bírósága ma három olyan ítéletet hirdetett ki, amelyik a Magyar Helsinki Bizottsághoz kötődik. A civil jogvédő szervezet mindhárom perét megnyerte. Az egyik a gyülekezési szabadságról, a másik a rendőri erőszak kivizsgálásáról, a harmadik a magán- és családi élet tiszteletben tartásáról szól.
Pert indít Kásler titkolózó minisztériumával szemben a Magyar Helsinki Bizottság
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) megtagadta a Magyar Helsinki Bizottság közadatkérését. A civil jogvédő szervezet annak a dokumentumnak a kiadását kérte, amelyben Kásler Miklós felszólította a kórházak vezetőit a kórházak részleges kiürítésére. A tárca szerint a kért irat további döntéseket készít elő, ezért nem adható ki.
A Helsinki ott segít, ahol tud
Helsinkisként, a Magyar Helsinki Bizottság egyesületi tagjaiként és munkatársaiként fontosnak tartjuk, hogy megtaláljuk a segítségnyújtásnak minden olyan módját, amivel a járvány elleni védekezést kézzelfogható módon és nem csak jogi eszközökkel segíthetjük.
Jogellenes a tranzitzónás fogvatartás és a menedékkérők elzárása a hatékony menekültügyi eljárástól az Európai Unió Bírósága szerint
A Magyar Helsinki Bizottság által képviselt, a tranzitzónában őrizetben tartott két menedékkérő család ügyében ma kihirdette ítéletét az Európai Unió Bírósága (luxembourgi bíróság). A két ügy 2019 decemberében indult, amikor magyar bírók – érzékelve, hogy az itthoni szabályozás az uniós jogba ütközhet – a luxembourgi bíróság jogértelmezését kérték úgynevezett előzetes döntéshozatali eljárásban.
Jogerősen marasztalták el a Figyelőt a megrágalmazott kutató ügyében
A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletben marasztalta el a Figyelőt, mert valótlanságokat állított Bene Márton kutatóról, és ezzel nem vagyoni kárt okozott a Magyar Helsinki Bizottság ügyfelének. A jogerős döntés azonban negyedére csökkentette a korábban első fokon megítélt kártérítés összegét, ami a hazugságok miatt rendszeresen pert vesztő, közpénzzel kitömött orgánumokra aligha hat visszatartó erővel.
Magyar civil szervezetek is részt vesznek az Európai Bizottság jogállamiságról szóló jelentésének elkészítésében
Magyar civil szervezetek is részt vettek abban a konzultációban, amit az Európai Bizottság indított az első jogállamisági jelentéséhez kapcsolódóan. A szervezetek bíznak benne, hogy az Európai Bizottság jelentésében konkrét, számonkérhető javaslatokat fogalmaz majd meg a tagállamok, és így Magyarország számára is a jogállamiság helyzetének javítása érdekében.
Emberevő sorozatgyilkos képével toboroznak börtönőröket
Miközben az elítéltek a járványhelyzet kezelését elősegítő maszkot gyártanak 12 órás műszakokban, a büntetés-végrehajtás Hannibal Lecter karakterének megidézésével próbál munkaerőt toborozni. A börtönök krónikus munkaerőhiánnyal küzdenek, de ez a fajta „toborzási stratégia” kifejezetten ártalmas. A Magyar Helsinki Bizottság előbb levélben kérte a hirdetések eltávolítását.
Egy hónap után: mire használja a kormány a felhatalmazási törvényt?
Március 30-án fogadta el a parlament a felhatalmazási törvényt. Meddig tarthat még a különleges jogrend? Mit tesz és mit tehetne az Alkotmánybíróság? Mire használta a szinte korlátlan felhatalmazást eddig a kormány? Mi történt még a veszélyhelyzet ideje alatt? A Magyar Helsinki Bizottság videója.